image

PeyamaKurd-Rusya Devlet Başkanı Putin'in nükleer çantasını taşıması ile bilinen Albay Vadim Zimin, evinde başından vurulmuş halde bulundu.

Rus medyası, olay ile ilgili detay vermezken, Zimin'in ağır yaralı olduğunu açıkladı. Moskovsky Komsomolets gazetesi de Zimin'in üst düzey göreve katıldıktan sonra rüşvet aldığı iddiasıyla ceza soruşturmasıyla karşı karşıya olduğu sırada vurulduğunu iddia etti.

Vurulan albay ile ilgili bir başka haber ise Metro'da yer aldı. Habere göre Zimin, Krasnogorsk'taki dairesinin mutfağında başında kurşun yarası ile bulundu. Zimin'in doktor eşinin o sırada evde olmadığı, Rusya-Ukrayna savaşında yaralı Rus askerlerini tedavi için hastanede olduğu bildirildi.

Elindeki çanta, dikkat çekmişti

Geçtiğimiz Nisan ayında, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus milliyetçi Vladimir Zhirinovsky'nin Moskova'daki cenaze törenine ellerinde güller ile katılmıştı. Ancak Vladimir Putin'in törene katılmasından çok arkasındaki kişinin, elinde tuttuğu çanta dikkatleri üzerine çekmişti.

Zimin, önemli görevlerde yer alıyordu

53 yaşındaki Albay Vadim Zimin, Kremlin'in stratejik füzeleri için fırlatma aparatlarını taşıyan nükleer çantayı tutan kişiydi. Emekli albayın, Federal Güvenlik Servisi'ne bağlı görev yaptığı ve nükleer çantanın taşınması dahil önemli görevlerde yer aldığı bildirildi.

Çanta, sürekli gözetim altında

Aktarılan bilgilere göre, kişiselleştirilmiş bir anahtar koduna sahip olan çanta, normal şartlarda 7/24 gözetim altında ve Moskova'nın nükleer cephaneliğinin tamamını kontrol ediyor. Rus basınında yer alan bilgilere göre, Vladimir Putin nereye giderse gitsin çantanın, ona eşlik eden silahlı koruma tarafından korunduğu söyleniyor.