image

PeyamaKurd- Rusya Devlet Başkanı Putin'in Ukrayna'dan sonra Moldova'yı işgal etme planları yaptığı iddia edildi. Rusya Merkez Askeri Bölgesi Komutan Vekili Rustam Minnekaev de, ezilen Rusları korumanın tek yolunun Moskova'daki özerk bölge Transdinyester'e girmektir dedi.

Rusya'nın Mariupol'u işgal ettiğini açıklaması savaşta yeni bir boyut yaşanmasına sebep oldu. Putin’in Mariupol'un alınmasını ve zaferin devam etmesi yönünde emir verdiği belirtildi. Fakat Putin'in bununla da sınırlı kalmayacağı ve son dönemde Ruslara baskı uyguladığı öne sürülen Moldova için de bir işgal planı hazırladığı öne sürüldü.

Edinilen bilgiye göre Rusya Merkez Askeri Bölgesi Komutan Vekili Rustam Minnekaev, "Ukrayna'nın güneyini kontrol ettikten sonra Rusça konuşan ve ezilen insanları kurtarmanın tek yolu Transdinyester'e girmektir" ifadelerini kullandı.

“Moldova Dışişleri Bakanlığından açıklama”.

Bakanlık, "Biz Rusya tarafından bu yönde yapılan açıklamaları asılsız görüyoruz. Rusya'nın bu açıklamaları, bizim uluslararası arenada tanınmış ulusal egemenlik ve bağımsızlığımıza saygı duyan tutumla çelişiyor" dedi.