image

PeyamaKurd- Kremlin Sarayı'ndan yapılan açıklamaya göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Hindistan Başbakanı Narendra Modi ile küresel gıda piyasasındaki durumu telefonda görüştü.

Yapılan görüşmede Putin’in Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın ile ilgili, Modi’ye Ukrayna'daki durumla ilgili bilgi verdiği aktarıldı. Açıklamada, Putin’in"Kiev yönetimi ile Batı ülkeleri, krizi gerginleştiriyor ve siyasi, diplomatik çözüme ilişkin girişimleri baltalama yönünde tehlikeli ve kışkırtıcı siyaset izliyor.” dediği bildirildi.

Küresel gıda krizi de konuşuldu

Görüşmenin bir diğer maddesi de küresel gıda pazarındaki durum olurken, Putin’nin bazı ülkelerin, gıda ürünleri serbest piyasasında yaptığı sistematik hatalara ve söz konusu unsurların enerji piyasasını da olumsuz yönde etkilediğine dikkati çektiği de aktarılan bilgiler arasında yer aldı.

Putin ve Modi’nin yaptığı telefon görüşmesinde, Rusya-Hindistan ilişkilerinin de değerlendirildiği ve iki ülke arasındaki temasların çeşitli seviyelerde sürdürülmesi konusunda mutabık kalındığı belirtildi.