image

PeyamaKurd - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus gazeteci Dmitry Muratov'a Nobel Barış Ödülü verilmesine dair sessizliğini Çarşamba günü Muratov'un yabancı ajan diye etiketlenmeyeceğini garanti edip edemeyeceği sorusuna verdiği cevap vererek bozdu.

Putin, Rus gazeteci Dmitry Muratov'un ajan diye etiketlenmeyeceğini garanti edip edemeyeceği sorusuna 'yasaları ihlal etmezse ajan ilan edilmez' yanıtını verdi.

Putin, Moskova'daki Rusya Enerji Haftası kapsamındaki söyleşide CNBC'den Hadley Gamble'a, Muratov "Rus yasalarını çiğnemek için kalkan gibi kullanıp Nobel Ödülü'nün arkasına saklanırsa bu, dikkatleri kendine çekmek veya başka bir sebeple bunu kasten yaptığı anlamına gelir" ifadelerini kullandı. Putin ayrıca, başarıları ne olursa olsun herkesin Rus yasalarına riayet etmesi gerektiğini söyledi. 

Sivil toplum kuruluşlarını hedef alan 2012 tarihli tartışmalı bir yasa uyarınca Rusya, bu türden birkaç kuruluş ve bireyi "yabancı ajan" olarak tanımladı. Bu tanımlar, muhatapları fonlarını açıklamaya zorluyor. Son aylarda Rusya, söz konusu yasayı gazetecileri ve medya kuruluşlarını baskılamak için kullanıyor.

Fakat Rus hükümetinin gözünü korkutmadığını söyleyen Muratov, Interfax haber ajansına verdiği demeçte, "Devlet istediğini yapabilir ama biz ödülü kabul edeceğiz, ödülü geri çevirmeyeceğiz" dedi.