image

PeyamaKurd - Kremlin'den yapılan açıklamaya göre, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Libya'da çözümün yalnızca siyasi ve diplomatik yollardan bulunması gerektiğini ifade etti.

Kremlin'den yapılan yazılı açıklamada, Merkel ile Putin’in telefon görüşmesi gerçekleştiği belirtildi. Yapılan görüşmede Libya’daki durumun ele alındığı kaydedildi.

Görüşmede taraflar, Libya’daki krizin yalnızca siyasi ve diplomatik yöntemlerle çözülmesi ve Libyalı taraflar arasında diyalog kurulması gerektiğine dikkat çekti.

Merkel ve Putin, Ukrayna’nın güneydoğusundaki durumla ilgili de bilgi alışverişinde bulunarak, Ukrayna'nın Minsk anlaşmalarının içeriğini çarpıtma girişimlerinin yapıcılıktan uzak olduğunu vurguladı.

Ayrıca iki lider görüşmede, Ukraynalı yetkililerin Minsk'te kabul edilen önlemler dizisinin gözden geçirilmesi gerektiği yönündeki son açıklamalarını olumsuz karşıladı. Taraflar, Ukrayna krizinin çözümüne yönelik tek dayanak olarak niteledikleri Minsk anlaşmalarının alternatifi bulunmadığını bildirdi.