image

PeyamaKurd - Rojava’da faaliyet gösteren Demokratik Birlik Partisi'nin (PYD) Kıbrıs Cumhuriyeti Temsilcisi Yasin Derguş, Güney ve Kuzey Kıbrıs arasında “PYD temsilciliği” konusu sebebiyle yaşanan tartışmaya ilişkin faaliyetlerini anlattı.

PYD temsilcisi Derguş, Kıbrıs Cumhuriyeti’nde yıllar önce temsilciliklerini açtıklarını, yeni bir açılış yapmadıklarını ifade ederek, "Biz burada özgür bir şekilde çalışabiliyoruz” sözlerini dile getirdi.

“2016’dan beri temsil ediliyoruz”

PYD’li Derguşa, 2016’dan bu yana Kıbrıs'ta temsil edildiklerine vurguda bulunarak, "Her alanda çalışmalarımızı yürütüyoruz ancak bu ayın 12'sinde açıklanan girişimin bizimle alakası yok. Bu farklı bir oluşum” dedi.

Yasin Derguş çalışmaları hakkında ise, "Biz burada Kıbrıs Cumhuriyetinde özgürce faaliyet gösteriyoruz ama Türkiye her yerde olduğu gibi burada da faaliyetlerimizden rahatsız oluyor” şeklinde konuştu.

“Türkiye ve Kıbrıs’tan tehdit”

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da yaptığı açıklamada, “Türkiye'ye ya da KKTC'ye (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti) bir saldırı olursa bunun bedelini ödetiriz. Ateşle oynamasınlar" ifadelerini kullanmıştı.

Kuzey Kıbrıs Dışişleri Bakanı Kuzey Kıbrıs Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, AA'ya yaptığı açıklamada, "Güney Kıbrıs ateşle oynadığını bilmeli" demiş ve Kıbrıs Cumhuriyetini PKK’yi desteklemekle suçlamıştı.