image

PeyamaKurd - Suriye’de askeri muhalif kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Suriye Milli Ordusu (SMO), İdlib'in güneyinde Esad rejiminin kontrolünde bulunan Aciz, Resim el Varad, İstablat ve Suruc köylerini yoğun çatışmalar sonrasında ele geçirdi. 

İdlib’te operasyonda rejime ait bir tank, bir personel taşıyıcı, 2 adet çok namlulu roketatar imha edilirken, çok sayıda rejim askerinin öldürüldüğü belirtildi.

Türkiye destekli SMO ve rejim karşıtı silahlı gruplar ile Esad rejimi arasındaki çatışmalar, Kratin ve Maarmirze köyleri arasında sürüyor. 

Çatışma bölgelerindeki çeteler, rejim güçlerinin geçen sene ele geçirdiği, İdlib'in güneydoğusunda yer alan ve büyük yerleşimlerden sayılan Sincar ve Ebu Dali'nin yanı sıra Ebu Zuhur Havaalanı'nın ilk savunma hattını ele geçirmiş oldu. 

Suriye ordusu, Rusya ve İran destekli terörist grupların son bir aydır yeniden şiddetlenen saldırılarında bir sığınmacı kampı, çok sayıda okul, hastane gibi yaşam merkezleri vurulurken bunların neticesinde, yalnızca son 4 hafta içerisinde 62 bin sivil göç etmek zorunda kaldı.