image

PeyamaKurd- Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden sorumlu AB Komiseri Johannes Hahn, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile birlikte ortak basın toplantısı gerçekleştirdi.

Reuters'ın haberine göre, toplantı hızlı ve gergin geçti. AB, Türkiye’yi göz hapsine aldı ve demokrasinin bir an önce uygulanması konusunda uyardı.

Johannes Hahn görüşmede, siyasi diyaloğun önemini vurguladı. Fakat AB'nin gazetecilerin, insan hakları savunucularının ve sivil toplum aktivistlerinin tutuklanmasından rahatsız olduğunu söyledi.

Toplantıdan sonra yayınlanan bir bildiride AB, Türkiye'nin "Hukukun üstünlüğü ve temel haklardaki mevcut eğilimi tersine çevirmek için kararlı adımlar atmalı" dendi.

Çavuloğlu ise, hükümeti devirmek için çok sayıda girişimler oldu. Yüksek Düzeyli Siyasi Toplantıların yanında AB ile diğer alanlarda da ilişkimiz var. Bu toplantıları önümüzdeki süreçte de sürdürmemiz gerekiyor. AB, hükümeti devirmek isteyenlerin yanında durmayı bırakmalı" dedi.

Mogherini ise, “Türkiye AİHM kararını takip etmeli. Burada çifte standart yok. Yüksek standartlarımız var. Türkiye'de, akademisyenler gözaltına alındı. Ayrıca gözaltına alınan Kürt siyasetçi Selahattin Demirtaş'ın yakın zamanda serbest bırakılmasını umuyoruz” vurgusunu yaptı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, terörizmi desteklediğini belirterek Demirtaş hakkında çıkan AİHM kararını reddetmişti.

| Haberin Türkçe çeviri kaynağı PeyamaKurd’e aittir.