image

PeyamaKurd - Merkezi Londra’da bulunan haber ajansı Reuters, ekonomik sorunlarla mücadele etmekte zorlanan AKP'nin Alevi yurttaşların desteğini kazanmak amacıyla yeni bir açılıma hazırlandığını iddia etti.

Reuters’ta yer alan habere göre, Türkiye'nin 84 milyonluk nüfusunun %15-20'sini oluşturan Alevi vatandaşların desteğini kazanmak isteyen Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Alevi açılımına yönelik adım atmaya hazırlanıyor.

Erdoğan daha önce, 58 ilde bin 585 cemevi ziyaret edilerek hazırlanan kapsamlı bir çalışmanın kabinede görüşüldüğünü ve İnsan Hakları Eylem Planı'nda yer alan azınlık vakıflarının seçim usulüyle ilgili hususu da değerlendirdiklerini söylemişti.

Üst düzey iki AKP'li yetkili Reuters'a yaptığı açıklamada, cemevlerine uzun süredir talep edilen "ibadethane statüsünün" de verilebileceğini söyledi.

Üst düzey bir AKP'li yetkili, Erdoğan'ın açıklamalarının seçimle bağlantılı olup olmadığı konusunda ise, "Elbette azınlık hakları ve Alevi açılımlarının potansiyel olarak seçimlere iktidar açısından destek sağlaması olayın doğasında var" dedi.

Aynı yetkili, itiraz eden grupları "aşırı uç" olarak tanımlarken, "Sürece kimsenin zarar vermemesi için tüm tarafların hassas davranması gerekiyor. Bu sefer fırsat kaçırılmamalı" diye konuştu.

AKP’li yetkili: Partinin üst kurulunda bu konu tartışıldı ve belli bir aşamaya geldi!

Reuters’a konuşan başka üst düzey bir AKP'li yetkili, "Artık bu işe gerektiği gibi son noktayı koyacağız diye düşünüyorum. Partinin üst kademesinde bu konu tartışıldı. Belli bir aşamaya da geldi. Şimdi cemevleri vakıf ve dernek gibi bir statüye sahip. Şimdi ilgili bakanlıklar bir çalışma yapıyor. Kültür Turizm Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı. Buna göre neler yapılabilir bakılıyor" dedi ve ekledi:

"Zaten Alevi toplumu ile de temas edildi. Uzun süredir talep edilen ibadethane statüsü de bu kez verilebilir. Bu konuda genel bir yaklaşım da var. Ama bu konuda Alevi toplumu ve ileri gelenlerinin de olumlu katkı vermesi gerekiyor."

Alevilerin temel talepleri: Diyanet İşleri ve zorunlu din dersleri kaldırılsın…

Öte yandan Pir Sultan Abdal Derneği Başkanı Gani Kaplan ise şu anda hükümetin yapmak istediklerine ilişkin net bilgi sahibi olmadıklarını belirtti.

Kaplan, "Cemevlerinin kültür merkezi altında tanınmasını biz kabul etmeyiz. Kaldı ki Alevilerin sorunları iki personel ve dedelerin aldığı ücret değildir, Alevilerin temel sorunu ibadet yerlerini tanınmasıdır... Cemevi olarak tanımadığınız sürece bize gelebilecek hiçbir teklifi biz kabul etmeyiz bunu da doğru bulmayız" dedi.

Kaplan Alevilerin temel taleplerini ise, "Diyanet İşleri kaldırılsın, zorunlu din dersleri kaldırılsın, Madımak utanç müzesi olsun eşit yurttaşlık ve dergahlarımız geri verilsin..." şeklinde sıraladı.

Kaplan'ın verdiği bilgiye göre, Türkiye'de yaklaşık 4 bin 800 cemevi bulunuyor.

Alevi topluluğu temsilcilerinden Ali Yürümez de, "Bizi oyalamaya çalışıyorlar, samimi değiller, bundan bayağı uzaklar bunu yaşamın her alanında görüyorsunuz" dedi ve Alevi köylerine cami yapılması, din derslerinde Alevilere karşı asimilasyon politikasının sürdüğünü söyledi.