image

PeyamaKurd - İngiltere merkezli haber ajansı Reuters’a konuşan kaynaklar, İran'ın deprem sonrasında Suriye’ye yardım adı altında silah sevkiyatı gerçekleştirdiği iddia edildi.

Reuters, İran'ın Suriye'ye yapılan deprem yardımlarını askeri sevkiyatlarını kamufle etmek için kullandığını iddia etti. İddiaya göre, İsrail'in son dönemdeki hava saldırıları bu sevkiyatları hedef alıyor ve "kesin istihbarata" dayanıyordu. 

Haberde, “Dokuz Suriyeli, İranlı, İsrailli ve Batılı kaynaklar, İran’ın deprem yardım paketlerini ve erzakları göndermek için kullandığı uçakla stratejik müttefiki Suriye’ye silah ve askeri ekipman gönderdiğini söyledi” ifadesi yer aldı.

Reuters’a konuşan kaynaklar bu silahların gönderilmesindeki amacın İran’ın Suriye’de İsrail karşısındaki savunmasını artırmak ve Suriye lideri Beşar Esad’ı güçlendirmek olduğunu da dile getirdi.

Depremden sonra İran’dan Suriye’nin Halep, Şam ve Lazkiye’deki havalimanlarına  yüzlerce İran uçağının gittiği ve bu sürecin 7 hafta boyunca da devam ettiği kaydedildi. Silahların yanı sıra gelişmiş iletişim ekipmanları, radar sistemleri ve İran’ın Suriye’ye temin ettiği hava savunma sistemlerinin yedek parçalarının gönderildiği belirtildi.

'İran Devrim Muhafızları yaptı'

İran’ın New York’taki Birleşmiş Milletler temsilciliği iddiayı yalanlarken Suriye hükümetinden ise bir açıklama gelmedi. Son dönemde İsrail-İran-Suriye hattında gerilimin yüksek olmasının sebebi olarak da İsrail’in bu sevkiyattan haberdar olması olduğuna vurgu yapıldı.

İsmini açıklamayan İsrailli bir yetkili ise, “Deprem yardımı görüntüsü altında Suriye’ye çok sayıda mühimmat ve askeri ekipman gönderildi. Teslimat genelde Suriye’nin kuzeyindeki Halep’e yapıldı. Sevkiyat İran Devrim Muhafızları bünyesindeki Kudüs Güçleri tarafından yapıldı” dedi.