image

PeyamaKurd - Türkiye Dışileri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye-Katar Yüksek Stratejik Komite Dışişleri Bakanları Hazırlık Toplantısı’na katılmak üzere Doha’ya gitti.

Burada ortak basın toplantısına katılan Çavuşoğlu’na Reuters muhabirinden dikkat çekici bir soru geldi. Çavuşoğlu’na Reuters adına konuşan Katarlı bir gazeteci, “Acaba, Türkiye’nin yaşadığı ekonomik kabusu aşması için Katar’a mali destek talep etmek için mi geldiniz?” diye sordu.

Basın toplantısını canlı olarak aktaran Türkiye devlet kanalı TRT, söz konusu sorunun ardından yayını kesti.

Kesilen görüntülerde Çavuşoğlu’nun Reuters muhabirine şu ifadelerle yanıt verdiği kaydedildi:

“Söylediklerinize tam anlamıyla katılmıyorum. Çok karanlık bir tablo çizdiniz. Kurdaki dalgalanma geçicidir, istikrara kavuşacaktır, enflasyon ve faizler konusunda uzmanlarımız çalışıyor. Türkiye ekonomisi ‘bitmiş, tükenmiş değildir’, bu doğru değil, sıkıntı kurdaki dalgalanmadır, TL’nin değer kaybı var evet, bu realitedir. Biz Katar’a herhangi spesifik olarak Türkiye’ye para göndermesi için değil, ilişkilerimizi her alanda geliştirmek için geldik. Zaten swap anlaşması da kendi aramızda var, daha önceki yıllarda bu anlaşmaya varmıştık”

Öte yandan Katar Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Sani basın toplantısında yaptığı açıklamada, Türkiye’deki ekonomik krize vurgu yaparak, 'Türkiye'nin yaşadığı ekonomik zorluklardan ortaya çıkacak fırsatları değerlendirmek istediklerini' söyledi.

CHP Sözcüsü Faik Öztrak ise sosyal medya hesabı üzerinden basın toplantısında TRT'nin kestiği görüntüleri paylaşarak, "Katarlı gazeteciler, Türkiye'deki ekonomik kabustan bahsedip, "Katar'a mali destek talep etmek için mi geliyorsunuz?" diye soruyor. TRT Haber yayını kesiyor. 'Herkes biliyor geminin su aldığını, Herkes biliyor kaptanın yalan söylediğini, Herkes biliyor zarların hileli olduğunu" dedi.