image

PeyamaKurd - Reuters haber ajansı Türkiye’de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında gerçekleştirilen önlemlerle ilgili olarak bir analiz hazırladı.

Reuters Türkiye’nin bu süreçte başarısız olduğuna vurgu yaparak haberinde “Türkiye’nin Kovid-19 yasakları ikinci dalgayı kontrol altına almakta başarısız oldu” başlığını kullandı.

Türkiye, son verilere göre virüsün artış oranı rekor seviyelere çıkarak Avrupa’da en çok vaka sayısının olduğu ülkeler arasında birinci olmuştu.

Reuters analizinde, ekonomik iyileşme umudunun yeni bir salgınla risk altında olduğunu belirterek koronavirüse bağlı ölümlerin yedi gündür arttığını ve Erdoğan hükümetinin salgına müdahalelerine rağmen durumun hala vahim olduğunu açıkladı.

Gazete konuya ilişkin açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Türkiye bu hafta corona virüsünün de etkisiyle gerileyen ekonomisinin kendine geldiğini açıklamayı planlıyordu fakat Erdoğan’ın siyasi destek almasını sağlayan bu ekonomik iyileşme yeni bir salgınla risk altında.”

“Türkiye vaka sayısında dünyada en çok vaka sayısına sahip olan ülkelerle yarışıyor”

Türkiye’de iki hafta önce uygulanmaya başlanan ve hafta sonları belirli saatlerde sokağa çıkma yasağı, evden eğitim ve restoran ve işletmelerdeki oturma alanlarının kapatılması gibi önlemler alındığını hatırlatan Reuters, “Fakat bu önlemler vaka ve ölümlerin önüne geçemedi. Pazar günü 185 insan yaşamını yitirdi ve bu sayı Nisan’daki ilk dalgadaki ilk tavanın yüzde 45 üzerinde” dedi.

Türkiye’de Kovid-19 vaka sayısı ile ilgili ürpertici bir karşılaştırma yapan Reuters, “Yeni vaka sayıları sadece ABD, Hindistan ve Brezilya’nın gerisinde. Bu ülkelerin hepsinin nüfusu Türkiye’den çok daha büyük” dedi.

Reuters haberinde Türkiye’de verilere eklenmeyen asemptomatik vakalarında Çarşamba gününden itibaren verilere eklendiğini hatırlatarak, birçok ülkenin bu verileri salgının başından beri düzenli olarak yaptığını ifade etti.