image

PeyamaKurd - Reuters ajansı, yeni haftaya rekorla başlayan Türk Lirası (TL) hakkında yorum yaptı.

Haber ajansı, TL'de bu sabah yaşanan ani değer kaybını faiz indirimi beklentisine bağlayarak, "TL birkaç dakikada yeni rekorla yaklaşık yüzde 7 çökerek dolar karşısında 15'e yaklaştı" dedi.

Reuters, 'Türk lirası bir diğer faiz indirimi beklentisi öncesinde yeni bir dibi gördü' başlıklı haberinde şu ifadelere yer verdi:

"Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın yeni ve riskli ekonomi politikası ile perşembe günü yeni bir faiz indirimi yapılması beklentisine dair endişelerin gölgesinde, Türk lirası pazartesi günü birkaç dakika içinde yeni bir rekorla yaklaşık yüzde 7 çökerek dolar karşısında 15'e yaklaştı.”

Haberde, TL'nin bu 'ani düşüşle' geçtiğimiz senenin sonundaki değerinin yaklaşık yarısına indiği, bu durumun büyük ölçüde ithalata dayalı Türkiye ekonomisinde enflasyonu körüklediği belirtildi.

“TL’nin rekor değer kaybı faiz indirme beklentisi yüzünden”

Reuters, "Merkez Bankası son iki haftada dolar satarak döviz piyasasına yaptığı üç müdahaleyle TL'yi 14.0 seviyesinin altında tutmuştu" derken, Merkez Bankası'ndan bugün henüz müdahale haberi gelmediğine de dikkat çekti.

Haberde, Merkez Bankası'nın artan enflasyona rağmen politika faizini bu hafta 100 baz puan daha indirerek yüzde 14'e düşürmesinin beklendiği belirtilirken, "Bankanın Erdoğan'ın baskısı altında eylül ayından bu yana politika faizini 400 puan indirdiği yeni para politikası yatırımcıları ve tasarruf edenleri endişelendiriyor" denildi.

Dolar/TL kurunda son durum!

Dolar/TL haftaya 14 seviyesini geçerek rekor tazeledi. Dolar kuru, yüzde 1'den fazla yükselişle 14,75 seviyesine kadar tırmandıktan sonra 14,50 seviyesine geri çekildi.

ABD'de enflasyonun 39 yılın zirvesine çıkmasının ardından dolar ve altındaki yükseliş hızlandı.

Bloomberg’de yer alan habere göre, Dolar/TL , pazartesi günü yüzde 1'e yakın yükselişle 14 seviyesini geçerek rekor tazeledi. 14,75 seviyesine kadar tırmanan dolar kuru, sonrasında 14,50 seviyesine geri çekildi.

Cuma günü açıklanan ABD enflasyon verisi 39 yılın zirvesine çıktı. ABD'de yıllık enflasyon yüzde 6,8 olurken, bu rakam 1982 yılından bu yana en yüksek enflasyon rakamı olarak kaydedildi. Bu veri sonrası dolar ve altındaki yükseliş hızlandı.

Öte yandan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) bu hafta yılın son Para Politikası Kurulu toplantısını gerçekleştirecek. Reuters anketine katılan 13 kurumun 12'sinin tahminleri haftalık repo faizinin 25 ile 200 baz puan indirilmesi arasında yer alırken, medyan beklentiye göre politika faizinin yüzde 14'e indirilmesi bekleniyor.