image

PeyamaKurd - Roboski Katliamı’nda yaşamını yitirenlerin aileleri, katliamın yıldönümünde adalet taleplerini yineliyor.

Şırnak'ın Uludere ilçesine bağlı Ortasu Köyü'nde köyünde 28 Aralık 2011 tarihinde, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından sınırdan geçen köylülere 4 bomba atıldı. Bombardıman sonucu çoğu çocuk 34 kişi yaşamını yitirdi.

Katliamın üzerinden 11 sene geçmesine rağmen sorumlular ve failler hakkında açılan bütün soruşturmalar kapatıldı, ailelerin adalet talebi ise sürüyor.

Katliamın yıldönümünde Roboski’de kurbanlar mezarları başında anılıyor. Köyde yoğun güvenlik önlemleri alındığı aktarıldı.

Ellerinde kaybettikleri çocuklarının resimlerini taşıyan aileler, adalet talep ettiklerini belirtti. Anneler, bu süre zarfında gitmedik yer bırakmadıklarını fakat taleplerini karşılık bulmadığını dile getirdi.

11 senedir acılarının dinmediğini belirten kurbanlardan Salih Encü’nün annesi Emine Encü, “11 yıldır çocuklarımızın fotoğrafları elimizde, adalet bekliyoruz. Çocuklarımız suçsuz günahsızdı. Türk devleti bir bahaneyle çocuklarımız öldürdü, katletti, paramparça etti. Adaleti de sağlamıyorlar” ifadelerini kullandı.

Silopi Belediyesi Eş Başkanı Süleyman Şavluk ise bu katliamın sadece Roboskililere değil tüm Kürtlere yapıldığını ifade ederek, “Katliamı yapanlar belli, işlenen suç belli ancak hiçbir sonuç elde edilmiyor. Sonuna kadar bunun mücadelesini verecek, katliamı yapanların failler ortaya çıkarılana kadar bu davanın takipçisi olacağız” dedi.