image

PeyamaKurd - ABD, Demokratik Suriye Güçlerinin (DSG) kontrolünde olan Rojavaya, yeni lojistik malzeme sevk etti. Sevkiyat esnasında ise Semelka sınırında hava saldırısı gerçekleşti. 

Güney kürdistan üzerinden sevk edilen 80 TIR'lık konvoy, saat 21.00 sularında Güney Kürdistan ile Batı Kürdistan sınırındaki Peşhabur/Semelka Kapısı'ndan geçti.

Rojava’da ilerleyen TIR’ların kasalarının kapalı olduğu, açık olan bazı tırlarda ise 4X4 pikaplar ve beton bloklar bulunduğu görüldü.

Son bir haftada ABD'nin Rojava’ya sevk ettiği TIR sayısı 600'e yaklaştı.

Terör örgütü IŞİD ile mücadele kapsamında 2015'ten bu yana YPG'ye askeri destek veren ABD'nin, Rojava ve Suriye'de halen 18 üs ve askeri noktada 2 bin civarı personeli bulunuyor.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) ise yaptığı açıklamada, “ABD, çekilme kararının ardından SDG'ye 80 TIR’lık askeri yardım yolladı. Türk güçleri ise geç saatlerde; Haseke'nin kuzeydoğusunda sınırı geçmeye çalışan bir grubu hedef aldı ve Hanaki köyüne iki havan topu düştü. Ölü veya yaralı yok” diye belirtti. 

DSG kaynakları ise yaptığı açıklamada saldırının raporlanmadığını belirtti. Hava saldırısının kime ve kimler tarafından yapıldığı ise henüz net değil.