image

PeyamaKurd - Rusya-ABD arasında Rojava'daki gerilim devam ediyor. Sosyal medya üzerinden paylaşılan haberlere göre, Rus güçleri helikopteri Rojava’nın Haseke kentindeki Til Temir kasabasında ABD askeri devriyesi üzerinde uçuş gerçekleştirdi.

Bölgeden gelen diğer iddialar arasında en dikkat çekeni ise ABD ve Rus güçlerinin birbirlerine silah doğrulttuğu yönünde. Sosyal medyada paylaşılanlara göre ABD ve Rus güçleri son günlerde sürekli karşı karşıya geliyor. Hatırlanacağı üzere iki gün önce Kamışlo’ya giden Rus güçlerini, ABD kuvvetleri Tel Tamir yakınlarında M4 yolu üzerinde engellemişti.

Bölgeden paylaşılan iddialara göre iki güçte birbirine karşı silah doğrulttu. Ardından önce ABD kanadı Apache saldırı helikopterlerini bölgeye sevk etti. Daha sonra ise Ruslar bölgeye Mİ-8’ tipi uçakları ile havada gövde gösterisi yaptı. Karşılıklı gösteri daha sonra bir çağrı ile son buldu ve taraflar birbirinden uzaklaştı.

ABD ve Rusya arasında özellikle Rojava'daki petrol bölgelerinde karşılıklı sürtüşmeler devam ediyor ve bu durum kamuoyunda iki güç arasında bir çatışma çıkar mı sorusuna yol açıyor. 

Pentagon Sözcüsü Jonathan Hoffman da geçtiğimiz günlerde yine bu iddialarla ilgili açıklamada bulunmuş ve şu sözleri kullanmıştı: “Washington, bölgede bulunan diğer ülkelere ve güçlere kuvvetlerimizin yerlerini açıkça bildirmiştir. Herhangi bir yanlış anlaşılma veya çatışmayı önlemek için çatışma önleme kanallarına başvuruyoruz."