image

PeyamaKurd - Tüm dünyaya yayılan yeni tip Coronavirüs ile ilgili açıklamada bulunan Rojava yönetimi, salgın ile ilgili gelişmeleri paylaştı. Açıklamada bulunan Rojava Özerk Yönetimi, Şehba Kantonunun Um el-Hoş köyünü, Coronavirüs taşıdığı şüphesi bulunan Suriye hükümetine bağlı bir askerin köyü ziyaret etmesinin ardından karantinaya aldığını duyurdu.

Rojava Özerk Yönetim Sağlık Komitesi Eş Başkanı Dr. Ciwan Mustafa, konuyla ilgili açıklamada, Suriye hükümet güçlerinden bir askerde Coronavirüs şüphesi üzerine Um el-Hoş köyünü karantinaya aldıklarını duyurdu.

Öte yandan ise Suriye’de 19 yeni tip Coronavirüs (Covid-19) vakasının tespit edildiği bildirildi. 

Salgın ile ilgili gelişmeleri paylaşan Rusya ve Suriye Kurumlararası Koordinasyon Merkezi, Şam rejimi kontrolündeki bölgede 19 Coronavirüs vakasının tespit edildiğini bildirdi.

Açıklamada bulunan Ortak Koordinasyon merkezi, Suriye'de ek tıbbi izolasyon bölümlerinin ve solunum cihazlarıyla donatılmış yoğun bakım ünitelerinin açıldığını bildirdirerek, "Covid-19 belirtileri taşıyan kişilerin tespit edilmesi için aralıksız çalışma yürütülüyor. Sağlık personelinin ve  oronavirüs hastalarına yardım sunma faaliyetlerinde yer alan kişilerin desteklenmesi için ek kaynak aktarıldı” sözleri kullanıldı.

Ayrıca Merkez, resmi kurumların, kamuya açık alanların ve sokakların dezenfeksiyonu için sürekli çalışma yapıldığını, toplu kültürel etkinlikler için getirilen yasağın yanı sıra bakanlıklara ve resmi kurumlara yönelik karantinanın 16 Nisan'a kadar uzatıldığını da aktardı.