image

PeyamaKurd - Suriye Demokratik Güçleri (SDG) oluşumlarından bir olan Süryani Askeri Konseyi Resmi Sözcüsü Matai Hanna, SDG’nin kontrolü altındaki toprakları ve nüfuz bölgelerini savunmak için meşru haklar çerçevesinde olası her türlü saldırıyı püskürteceklerini söyledi.

SDG’li sözcü, “Türk ordusunun veya ona bağlı grupların her türlü saldırısını püskürtmeye hazırız. Bunun için yeterli güce ve kararlılığa sahibiz” dedi.

"Güçlerimiz topraklarımızı savunmak için karşılık veriyor" 

Haseke’nin kuzey kırsalında yer alan Tel Temr, Ebu Rasin, Zerkan ilçeleri ve Rakka’nın Ayn İsa ilçesi çevresinde SDG ile Türkiye destekli Suriye Milli Ordusu (SMO) gruplarını ayıran savaş cepheleri boyunca taraflar arasında karşılıklı bombardımanların artmasının ardından ortaya çıkan gerilime tanık oluyor.

SDG Sözcüsü Matai Hanna, “Güçlerimiz, topraklarımızı savunmak için meşru haklarımız çerçevesinde top atışlarının yapıldığı noktalara karşılık veriyor” açıklamasında bulundu.

Hanna açıklamasına göre ‘üç aydır Türkiye’nin ağır silahlar ve insansız hava araçlarıyla (İHA) yapılan bombardımanları altında olan Tel Temr, Ebu Rasin ve Zerkan ilçelerinde 433 saldırı ve 86 sızma girişimi’ SDG tarafından engellendi.

"Onlarca kişi evlerini terk etti"

Sözcü Hanna, ABD liderliğindeki Uluslararası Koalisyon tarafından desteklenen SDG ile Türkiye tarafından desteklenen Suriyeli gruplar arasındaki temas hatlarının iki taraf arasında son günlerde artan ihlallere ve karşılıklı top atışlarına sahne olduğuna dikkati çekti.

Yerel haber siteleri ve bölge sakinleri, bölgenin çevresinde devam eden bombardımanların artması sonucunda komşu köylerden onlarca kişinin evlerini terk ettiklerini, bazılarının Haseke’ye gittiklerini, bazılarının ise tansiyon düşene kadar yakınlarının ve bölge sakinlerinin yanına yerleştiklerini söylediler.