image

PeyamaKurd - Kuzey ve Doğu Suriye'nin Kamışlo Kantonu'nda birçok yazar ve akademisyenin katılımıyla terör örgütü IŞİD masaya yatırılacak. Üç gün boyunca farklı başlıklar altında IŞİD'in tarihi, ideolojik, askeri boyutu ele alınıp buna karşı çözüm önerileri sunulacak. 

Rojava Stratejik Araştırma Merkezi (NRLS) tarafından düzenlenen "DAİŞ: Engel ve yüzleşme boyutu" forumu Bugün başlayacak. 

Forum çalışma esaslarını yedi masa üzerinden yürütecek. İlk gün karşılama, sergi, mağdur konuşmaları ardından ilk masanın sunumları ile devam edecek. Bu masada IŞİD'in tarihi ve siyasi oluşumu ele alınacak. Masanın sunumları ardından IŞİD'e dair belgesel film izlenecek. 

İkinci gün IŞİD'in askeri yapılanması ve aldığı güvenlik tedbirleri konusundaki 2'nci masanın sunumu ile başlayacak. Aynı gün düzenlenecek ikinci masa çalışmasında da IŞİD'in kültür ve inançsal boyutu ele alınacak. Yine düzenlenecek 3'üncü masada ise terör örgütü IŞİD'in ekonomik ve toplumsal boyutu ele alınacak. Düzenlenecek 4'üncü masada da "IŞİD'in ideolojisinde kadın" başlığı tartışılacak.

Üçüncü ve son gün ise düzenlenecek ilk masanın konusu "IŞİD'in hukuku" ele alınacak. İkinci ve son masada da IŞİD sorununun çözümü ve öneriler seminer konusu olacak.