image

PeyamaKurd - Rojava Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından organize edilen forumda, esir alınan IŞİD militanlarının yargılanması için Rojava’da uluslararası mahkeme kurulması istendi.

Rojava Stratejik Araştırmalar Merkezi (NRLS) tarafından Kamışlo’da yapılan  IŞİD forumunun ilk gün oturumu sona erdi. Uluslarası birçok aydın ve akademisyenin katıldığı ilk gün oturumunda sergi ve belgesel gösterimlerinin yanı sıra seminerler düzenlendi. 

Rojavalı kadınların mücadelesine dikkat çekilen değerlendirilmelerde, “Rojava’da kadın özgürlüğünü esas alan çok renkli ve ekolojik bir yaşam kuruldu. DSG savaşçıları terör örgütü IŞİD’i bitirdi ve mücadelelerini halen devam ettiriyor. Uluslararası toplum, Rojava’ya desteklerini sunmalı” ifadeleri kullanıldı.

IŞİD'in yarattığı zihniyetin yok edilme yöntemleri üzerinde durulan forumda, tüm dünyanın bu konuda ortak mücadele etmesi gerektiği belirtildi. Tartışmalarda ayrıca IŞİD'lilerin yargılanması için Rojava’da bir uluslararası mahkemenin kurulması gerektiği kaydedildi.  

Forumun ilk günü terör örgütü IŞİD'in yarattığı tahribatı anlatan belgesel gösterimiyle sona erdi. Forum, Bugün seminer ve değerlendirmeler ile sürecek.