image

PeyamaKurd - Türkiye’nin Rojava’da (Batı Kürdistan-Fırat’ın doğusu) kurulması planlanan güvenli bölgeye ilişkin VOA Türkçe’ye konuşan CHP’li Çeviköz, Erdoğan’ın ABD seyahatinde ABD Başkanı Donald Trump’la görüşememiş olmasına dikkat çekti. 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ünal Çeviköz, VOA Türkçe’nin sorularına yaptığı değerlendirmelerde güvenli bölge ile ilgili tek taraflı bir harekatın ciddi riskler doğuracağını dile getirdi. 

Türkiye’nin bölgeye yönelik çalışmalarına değinen Çeviköz, “New York’ta Erdoğan-Trump görüşmesinin gerçekleşeceğinden de söz ediliyordu. Hatta tarih verilmiş, 25 Eylül denmişti. Ve böyle bir görüşme gerçekleşmedi. Bunun gerçekleşmemesinin sebebi ABD’nin Türkiye’nin daha önce varılmış bir mutabakata rağmen Türkiye’nin yeni tarih sınırlamaları yapması, o mutabakattan farklı bir takım görüşleri dile getirmesinin Amerika gözünde inandırıcılığı ve artık kabul edilebilirliği olmadığı sonucuna varıyoruz. 

Eğer böyleyse ve Amerika’dan da resmi bir cevap gelmediyse mühlet ne olursa olsun Türkiye’nin böyle bir tek taraflı girişimde bulunmasının çok ciddi riskleri olacağı kanaatindeyiz. Güvenlik açısından riskleri olduğu kanaatindeyiz. Bölgede hiç beklenmeyen şekilde ani bir tırmanmaya yol açabileceğinden endişe duyarız" sözlerine yer verdi. 

“Türkiye, Şam yönetimi ile görüşmeli” 

“Suriye topraklarının güvenliğini Türk askeri sağlayamaz, Suriye yönetimiyle konuşulmalı” diyen Çeviköz, devletler arasındaki ilişkileri istihbarat kurumları değil dışişleri ve siyaset kurumlarının yürüttüğünü belirterek, Türkiye’nin Suriye’de istediği sonuçlara ulaşabilmesi için Şam yönetimiyle doğrudan diyaloga geçmesi gerektiğine vurgu yaptı. 

Çeviköz açıklamasının devamında, “Suriye ile diyalogu önemsiyoruz. Ülkemizde 3,5 milyon Suriyeli var yarın bunlar ülkelerine döndüklerinde ülkede uyum halinde yaşayabilmeleri için bu olmalı. Bunun için konuşulması gerekiyor. Yoksa Suriye’de bir güvenli bölge oluşturup ondan sonra bir takım köyler beldeler inşa edip Suriye’nin başka tarafından gelmiş insanların oralara yerleştirilmesi doğru değil. 

Oraya yerleştirdiğinin insanların güvenliğini kim sağlayacak? Suriye toprakları olduğuna göre oranın güvenliğini Türk askeri sağlayamaz. Türkiye de Suriye’nin toprak bütünlüğünü savunduğuna göre bu konuları mutlaka Suriye yönetimiyle konuşmalıdır" ifadesini de kullandı. 

“Ankara’nın Şam’la görüşmesi sorunları çözecek” 

Öte yandan Fırat’ın doğusunda operasyonu doğru bulmayan Eski Washington Büyükelçisi Faruk Loğoğlu’na göre, asıl yapılması gereken Suriye ile doğrudan bir görüşmenin yapılması. 

Loğoğlu konuşmalarında şunları dile getirdi, “Ankara ile Şam’ın görüşmesi sadece mümkün değil, gerekli hatta şart. Hatta gecikmiş bir şart. Ankara, Suriye konusunda İran, Rusya, ABD ile konuşuyor ise komşumuz olan ülkenin yönetimiyle niçin görüşmüyor? Köprünün altından akan bunca sudan sonra neden yanlış politikada ısrar ediyoruz? Bunun kabul edilebilir bir izahı hiç yok. Ankara’nın Şam’la görüşmesi her derde deva olmayacak. Türkiye başından beri bu kanalı açık tutmuş olsaydı Suriye ihtilafı bugünkü duruma asla gelmezdi.”