image

PeyamaKurd - Türkiye'nin Rojava yönelik hava operasyonları sürerken gelişmelerle ilgili Rojava Özerk Yönetim'den bir açıklama geldi. Rojava yönetimi TSK’nın bombardımanlarında 19’u Demokratik Suriye Güçleri (DSG) savaşçısı 59 kişinin yaşamını yitirdiğini duyurdu.

Bölgeye yönelik hava operasyonlarına dikkat çeken Rojava yönetimi Rusya ve ABD’den Türkiye’nin hak ihlallerini önleme çağrısında bulundu.

Özerk Yönetim, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) son 6 günde Rojava’ya yönelik düzenlediği hava bombardımanı ve top atışlarının bilançosunu bildirdi.

19 DSG'li öldü, 13'ü yaralandı!

Operasyonlar sonrası bilançonun yayımlandığı açıklamaya göre, 19’u DSG savaşçısı, 16’sı sivil ve 24’ü Suriye askeri olmak üzere toplam 59 kişi yaşamını yitirdi, 33 sivil, 13 DSG ile asayiş üyesi ve 25’i Suriye askeri olmak üzere 73 kişi ise yaralandı.

Ayrıca TSK'nın 20 Kasım'da başlattığı operasyonlarla ilgili Rojava yönetimi 50 savaş uçağı ve 20 insansız hava aracının bombalama yaptığını açıkladı.

Yiyecek deposu, enerji bölgeleri, sivil yerleşim yerlerinin hedef alındığı bombardımanlarda çok sayıda sivilin göç etmek zorunda kaldığı belirtilen açıklamada, "Sınır üzerindeki yerleşim yerlerindeki siviller evlerini terk etmeye bazıları ise göç etmeye mecbur kaldı " denildi.