image

PeyamaKurd – Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi’nden bir heyet Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’la görüşme gerçekleştirdi. Görüşmenin ardından bir basın toplantısı gerçekleşti. Toplantıda Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Sözcüsü Kino Gabriel ve Kadın Savunma Bilikleri (YPJ) Sözcüsü Nesrin Abdullah’ın Özerk Yönetim Yürütme Meclisi Eşbaşkanı Ebid Hamid El Mehbaş yer aldı.

‘Koalisyon ile daha fazla koordine lazım’

Görüşme sonrası bir açıklama yapan Rojava heyeti, Suriye anayasasının yazımı sürecinde Özerk Yönetim temsilcilerinin yer almasını desteklerini belirttiğini kaydetti.

Heyet adına konuşan Ebid Hamid El Mehbaş, bölgenin en büyük terör örgütünden kurtarıldığını ve bölgenin özgürleşmesi için büyük bedeller verildiğini ifade edere, “11 bin şehit ve 22 bin yaralı verdik. Uluslararası Koalisyon da bu zaferin ortağıdır. Bu, IŞİD terör örgütünün bittiği anlamına gelmiyor. Nihai zafer için uzun bir çalışma gerekiyor. Bunun için Uluslararası Koalisyon’la daha fazla koordine lazım” dedi.

‘Türkiye’nin tehditleri’

El Mehbaş şöyle devam etti, “Bu zaferlerin elde edilmesinin ardından uluslararası toplum ve Fransa yönetiminde Özerk Yönetim’e siyasi destek sunmalarını talep ediyoruz. Ayrıca Özerk Yönetim temsilcilerinin Suriye anayasası yapım sürecinde yer almak istiyoruz. Özerk Yönetim, Suriyeli 5 milyon kişiyi temsil etmektedir. Hizmet ve yeniden inşa alanlarında da destek talebinde bulunduk.”

El Mehbaş, Özerk Yönetim’in karşılaştığı engellere yönelik ise: “Teröristlerin onlarca gizli hücresi var, ayrıca binlerce IŞİD ve ailesi Özerk Yönetim bölgelerinde. Bu nüfusun bölgede bulunması ve komşu ülke Türkiye’nin tehditleri tehlike yaratıyor. Eğer bölgeye bir saldırı gerçekleşirse bizim için ve tüm dünya için tehlike oluşturan bu kişiler cezaevlerinden kaçabilir” diye konuştu.

‘Macron’dan destek sözü’

Macron ile görüşmelerine de değinen El-Mehbaş, “Fransa cumhurbaşkanı, Suriye anayasasının oluşturulmasında yer alması için Özerk Yönetim’e destek olunacağını ifade etti. Bununla birlikte BM’nin Suriye krizinin çözümüne yönelik 2254 no’lu kararına da değindi. Macron, Özerk Yönetim’e, hizmet ve inşa çalışmaları için maddi destekte de bulunacağı sözü verdiği” dedi.