image

PeyamaKud - Özerk Yönetime bağlı İç Güvenlik Güçleri’nin Haseke’de bulunan Hol Kampı’na geniş çaplı bir operasyon düzenlediği kaydedildi.

Yerel kaynaklara göre Asayiş güçleri Hol Mülteci Kampı’nın birinci ve ikinci bölümlerinde biri kadın olmak üzere üç Iraklı mültecinin öldürülmesinin ardından kampa baskın düzenleyerek çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

İç Güvenlik Güçleri, bu yılın başlarından bu yana içerisinde işlenen cinayet sayısı 70'e yükselen kampta, yerinden edilmiş Suriyelilere yönelik cinayetleri işlediğinden şüphelenilen bir hücreyi yakalamayı başardı.

Şarku’l Avsat’a konuşan kamp yönetiminden bir güvenlik kaynağı açıklamasında, “Asayiş güçleri, son cinayetlere karıştığı düşünülen üç şüpheliyi kampın birinci bölümünde, IŞİD hücrelerine üye olmak ve cinayet işlemek suçlamasıyla gözaltına aldı” dedi.

Demokratik Suriye Güçleri (DSG) tarafından Uluslararası Koalisyon güçleri ve ABD ordusunun desteğiyle geçtiğimiz Nisan'da düzenlenen büyük güvenlik baskınından sonra işlenen cinayet sayısının arttığını söyleyen kaynak, “Nisan ayından bu yana işlenen cinayet sayısı 19'a yükseldi. Baskından önce, kampta bu yıl 50'den fazla cinayet işlenmişti. Kamp, Iraklı mültecileri ve yerinden edilmiş Suriyelileri hedef alan toplam 70 cinayete tanıklık etti” dedi.

Hol Mülteci Kampı, yüzde 90'ını kadın ve çocukların oluşturduğu 62 binden fazla kişiyi barındırıyor. Kamp nüfusunun çoğunluğunu ise Suriyeliler ve Iraklılar oluşturuyor.