image

Türkiye’nin operasyon hazırlığında olduğu Rojava Özerk yönetimi, Türk ordusunun saldırısının bölgede felakete neden olacağı ve olası saldırıya karşı meşru savunma haklarını kullanacağını duyurdu.

Rojava Özerk Yönetimi, Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye dönük işgal tehditlerine ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Yapılan açıklama şöyle:

“Kuzey ve Doğu Suriye halkları, bölgenin güvenliğini korumada büyük bir rol üstlendi ve Suriye ile ülke toplumunu parçalama girişimlerini kabul etmedi. Komşu ülkelerin güvenliğine dönük hiçbir tehlike oluşturmuyoruz. Aksine her daim komşularımız ile iyi ilişki ve diyaloglar geliştirme taraftarı olduk.

IŞİD'e Karşı Mücadele Ettik ve Yendik

IŞİD ile mücadelede temel rol oynadık ve büyük fedakarlıklar verdik. Uluslararası Koalisyon ile yürüttüğümüz mücadelede IŞİD'i yendik ve Suriye topraklarının yarısını terörden temizledik. Dünya halkları ve insanlık adına en barbar terör grubuna karşı direndik ve bu terör grubunu askeri ve coğrafik alanda yenilgiye uğrattık. Ancak bu terör grubu, yıllarca işgali altında tuttuğu bölgelerde yarattığı IŞİD zihniyet ve ideolojisi ile hücre yapılanmalarıyla halen varlığını sürdürmektedir. Bunun yanı sıra binlerce IŞİD üyesi ve aileleri Özerk Yönetim’e bağlı kamp ve cezaevlerinde tutulmaya devam ediliyor. IŞİD ’in hücre yapılanmalarına karşı mücadelemiz ve bölgenin güvenliğini sağlamaya dönük çabalarımız devam etmektedir.

Güvenlik Mekanizmalarının İşlemesi İçin Elimizden Geleni Yapıyoruz

Türkiye’nin tehditleri tehlikelidir. Bu tehditler özellikle IŞİD’ten özgürleştirilen ve halkların bir arada yaşamaya başladığı alanlar için büyük tehlike yaratmaktadır. Türkiye Cumhurbaşkanı, Efrîn, Ezaz, Bab ve Cerablus senaryolarının tekrarlanmaması için ABD aracılığıyla sınır hattı için varılan güvenlik mekanizmasının tüm aşamalarını eksiksiz yerine getirmemize rağmen, bölgeye dönük tehditlerini yinelemiştir.

Türkiye'nin Operasyonu IŞİD'i Diriltecek

Türkiye’den bölgeye yapılacak her saldırı bölgenin huzur ve güvenliğini bozacak, teröre de hizmet edecektir. IŞİD’in bölgede yeniden nefes almasını sağlayacak ve Suriye topraklarını daha fazla işgal etmek için yeniden dirilmesine sebep olacaktır. Tutuklu bulunan IŞİD çetelerinin kaçmalarına fırsat yaratılacak ve çetelerin dünya için yeniden tehlike olmasına neden olacaktır. Suriye’deki krizi derinleştirecek, milyonlarca insanın bölgeden göç etmesine sebep olacaktır. Bütün bunlar beraberinde felaketler doğuracak.

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi olarak tüm halklara çağrımız, IŞİD terörünü yok edenlerin yanında durmasıdır. Bölgedeki diğer tüm güçlerden daha fazla Suriye’nin birliği, barışı ve güvenliği çabalarını gösterdiğimizi bir kez daha vurguluyoruz.

Uluslararası Kamuoyu Türkiye'ye Karşı Yanımızda Durmalı

Uluslararası kamuoyuna ve Birleşmiş Milletlere de, Türkiye’ye saldırı yapmaması konusunda baskı uygulaması çağrısı yapıyoruz. Erdoğan, gücünü bizim dışında kaldığımız anayasa komitesinden alıyor. Avrupa Birliği ve uluslararası koalisyon ülkelerini de Türkiye’nin tehlike oluşturacak saldırıları karşısında tutum almaya davet ediyoruz. Her türlü çözüm diyaloğu için hazırız. Bu çabamızın nedeni, bölgeyi yıkıcı savaştan uzaklaştırmak konusundaki sorumluluğumuzdan kaynaklanmaktadır. Tüm bu çabalarımıza rağmen eğer Türkiye saldıracak olursa, meşru savunma hakkımızı sonuna kadar kullanacağız. Tüm gücümüz ve güçlü irademizle toprağımızı, onurumuzu ve bölgedeki tüm halk bileşenlerinin haklarını ve kazanımlarını sonuna kadar savunacağımızı belirtiyoruz.”