image

PeyamaKurd - Rojava Özerk Yönetim'den bir heyetin birkaç gün önce Suriye’nin batısında bulunan Rusya’nın Hmeymim Hava Üssü’nü ziyaret ettiğini ileri süren Rojavalı Kürt kaynaklar, görüşmede yönetimin Rus yetkililerle bir araya geldiğini belirtti. 

Görüşmeye ilişkin Rojavalı kaynaklar, heyetin Rus yetkililerle birlikte, Kamışlo’dan onay alarak Suriye hükümetinin tüm tarafları arasında doğrudan müzakere yapmak amacıyla Şam’a gitmek için ‘anlaşma kâğıdı’ üzerine görüşme yaptığını duyurdu. 

Askeri üsse Kürtler ve Araplar bir araya geldi... 

Askeri üste yapılan görüşmeye yönelik Şarku'l Avsat'ta yer alan habere göre, Rusya'nın Hmeymim Hava Üssü’nü ziyaret eden heyet arasında, Demokratik Suriye Meclisi (DSM) İcra Kurulu Başkanı İlham Ahmed, Suriye Kürt Ulusal Konseyi (SKUK) üyesi Mustafa Meşayih, Suriye Kürt İlerici Demokrat Partisi (PDPKS) Politbüro Üyesi Ahmed Süleyman, Süryani Birlik Partisi Genel Başkanı Senharib Bersum ve Öz Yönetim’den bazı Arap yetkililerin yer aldığı ifade edildi. 

Rojavalı heyetin Rus yetkililere “Suriye’nin 2011 öncesi ve 2020 ile aynı olmadığını” söylediği dile getirildi.  

Görüşmeye yönelik açıklamada, rejim güçlerinin görüşme öncesi güvenlik ve askeri kararlılık vurgusu yaptığını ve çatışmaların devam etmesi durumunda, 'tüm bölgelerde savaşa gidileceği ve bunun tüm kesimler için felaket olacağını aktardığını' duyurdu.