image

PeyamaKurd - Şam yönetimi ile yürüttükleri görüşmelerde rejimin eski yaklaşımlarında ısrar ettiğini belirten Rojava Özerk Yönetim Yürütme Meclisi Eşbaşkan Yardımcısı Bedran Çiya Kurd, "Bu noktada sorumluluğun Rusya'da. Şam'a çözüm için baskı uygulaması gerekir" ifadesini kullandı. 

Bedran Çiya Kurd, Rusya'nın arabuluculuğunda Şam'da Suriye yönetimi ile yapılan görüşmelere ilişkin değerlendirmelere yer verdi. 

Rojava’da katıldığı bir programda konuşan Çiyakurd, Suriye rejiminin 2011 yılında başlayan savaş öncesi gibi bir akliyetle hareket ettiğini dile getirdi. "Özerk Yönetimi reddediyoruz" şeklindeki açıklamalarına tepki gösteren Çiyakurd, bu tür açıklamaların diyaloga hizmet etmediğini söyledi. 

“Şam, Suriye’de sorunların çözüme kavuşmasını istemiyor” 

Çiyakurd, Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal El Mikdad'ın konuşmasını da değerlendirerek, "Bu akliyet ve zihniyet, Suriye'de sorunların çözüme kavuşmasını istemeyen ve sanki Suriye'de hiçbir şey olmamış gibi hareket etmeye çalışan bir akliyet ve zihniyettir. 2011 öncesi gibi ülkeyi yönetmek isteyen zihniyettir. Bu akliyet hiçbir zaman sorunları çözemeyeceği gibi sorunları ve krizi daha da derinleştirecek bir zihniyettir" ifadesini kullandı. 

Rojavalı yetkili açıklamasında şunları dile getirdi: 

"Şam'la bazı görüşmeler yapıldı. Rusya aracılığıyla yapılan bu görüşmeler yeniydi ve biz anlam veriyoruz. Böylesi bir zamanda yapılan tüm açıklamalar sorunların çözümüne katkı sunacak yapıcılıkta olmalı. Şam yönetiminden yapılan bu tür açıklamalar daha önce de eleştirilerimize konu olmuştu. Suriye'yi parçalamaya çalıştığımızı iddia ediyorlar. Bizler de bu görüşü kesinlikle reddediyor ve gerçekle alakası olmadığını söylüyoruz.”