image

PeyamaKurd - Başkent Tahran'da başkanlık ettiği Koronayla Ulusal Mücadele Kurulu toplantısında ülkedeki salgınla ilgili konuşan bulunan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani,  hükümet olarak ülkede yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadelede engel oluşturan ABD yaptırımlarını etkisiz hale getirmek için çalışmalarını sürdürdüklerini ifade etti.

Ülkedeki resmi haber ajanlarına göre, alınan önlemler sayesinde kırmızı risk kategorisinde bölge bulunmadığını yineleyen ve turuncu risk kategorisindeki bölge sayısının da azaldığını kaydeden Ruhani, ülkede salgınla mücadeledeki iyiye gidişi sürdürmek için halkın sağlık protokollerine riayet etmeye devam etmesi çağrısında bulundu.

Hasan Ruhani, ABD'nin ülke dışından Kovid-19 aşısı alma konusunda büyük zorluklar çıkardığını vurgulayarak, "İran liderinin (Hamaney) yaptırımların etkisiz hale getirilmesi gerektiği konusundaki sözlerine uygun olarak, anbean bu işin peşindeyiz. Ülkeye her para girdiğinde ve mal ihraç edildiğinde, bunun için saatlerce savaşıldığını bilin" açıklamasında bulundu.

Ortaya çıkan yeni Kovid-19 mutasyonuna dikkat çeken Ruhani, "İran yerli bir aşı yapmanın peşinde olduğunu vurguluyor, ancak aynı zamanda aşıyı satın almak için de çaba harcadık" ifadesini kullandı.

Açıklamasında İran Sağlık Bakanlığının onaylayacağı aşıları ülkeye getirmek için çalıştıklarını dile getiren Ruhani, bu konudaki ABD'nin engellerini geç de olsa aşacaklarını kaydetti.