image

PeyamaKurd - İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel ile telefonda görüşerek,  "Washington'ın hatalı ve zararlı hesaplamaları İran ve bölgeyi anlamamasından kaynaklanıyor" dedi.

Charles Michel ile telefonda görüşen Ruhani, "ABD, tıp ve gıda ürünlerinde bile İran'a karşı yaptırımları güçlendirerek, ekonomik terör yoluna başvurdu ve İran'ın büyük komutanına 'suikast' düzenleyerek tüm uluslararası düzenlemeleri ihlal etti. Washington'ın 'hatalı ve zararlı' hesaplamaları İran ve bölgeyi anlamamasından kaynaklanıyor" ifadesini kullandı.

Ruhani açıklamasında, Avrupa'ya, ABD'nin “terörist faaliyetlerine” tepki gösterme çağrısı yaparak, AB'nin Washington'dan bağımsız bir tutum sergilemesi gerektiğini ve Avrupalıların ülkesini tamamen hayal kırıklığına uğratmasını engellemesi gerektiğini vurgualadı. 

İran lideri açıklamasının devamında, "AB, dünyada ağır sorumluluğu olan büyük bir güçtür. Eğer bölgesel barışı ve istikrarı güçlendirecek bir yol izleme niyetindelerse, Tahran AB ile ortaklığa ve işbirliğine hazır olacak" sözlerine yer verdi.