image

PeyamaKurd - İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ülkesinin ABD ile nükleer anlaşma kapsamında yeniden müzakere masasına oturabilmesi için şart koştu.

Ruhani, uluslararası konuların diplomasi yoluyla çözülmesi için yaptırımların kalkması gerektiğini belirterek, “Yaptırımları kaldırsınlar, diplomasi devreye girsin ve müzakerelere başlayalım” dedi.

Konuyla ilgili olarak düzenlediği video konferans görüşmelerinde değerlendirmelerde bulunan Ruhani, anlaşmaya yeni konuların eklenemeyeceğini ve bunun tamamlanmış bir metin olduğunu yineledi.

Anlaşma için yaptırımların kesinlikle kalkması gerektiğini dile getiren Ruhani, “Uluslararası konuların diplomasi yoluyla hallolmasını istiyorlarsa bunun yolu yaptırımların kalkmasıdır. Yaptırımları kaldırsınlar, diplomasi devreye girsin ve müzakerelere başlayalım. Yaptırımlar diplomasiye engeldir. ABD yaptırımları kaldırırsa daha sıcak ilişkiler kurulur” şeklinde konuştu.

“Gecikmeden ABD sorumludur” diyen Ruhani, “İran, yaptırımlar kalktığında taahhütlerine uyacağını ilan etti. Zamanı telef etmeyelim” dedi.

“Avrupa, İran karşıtı bir karar çıkarma peşinde”

Konuşmasında müzakere masasının bir kolu olan Avrupalı ülkelere de yer ayıran Ruhani tepkisini şu ifadelerle dile getirdi:

"Bizimle dostluk iddiasında bulunan bazı Avrupa ülkeleri, bugün ya da yarın Ajanstan İran karşıtı bir karar çıkarma peşindeler. Onlara böyle bir şey yapmamaları yönünde tavsiyede bulunuyorum. Ajansa da çok iyi olan iş birliğimizin bozulmasına izin vermemelerini tavsiye ediyorum. Ajans, siyasi meselelerin yeri değildir. Nükleer faaliyetlerimiz yüzde yüz barışçıldır. Ajansın denetimlerini rahat bir şekilde yürütmesini istiyoruz."

UAEA'nın siyaset yeri olmadığını kaydeden Ruhani, "UAEA, teknik işlerin yeridir ve bırakın teknik işlerimizi devam ettirelim. UAEA ile çok iyi bir anlaşmaya vardık. Bırakın bu anlaşma devam etsin” ifadesini kullandı.