image

PeyamaKurd - İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, dün aracına bomba yerleştirilerek öldürülen İran nükleerinin kilit isimlerinden biri olan Muhsin Fahrizade suikasti için İsrail’i suçladı.

Ruhani, İsrail paralı asker tutarak bilim insanlarımıza suikast düzenliyor suçlamasında bulunarak suikastin İran’ın başarılarını engelleyemeyeceğini söyledi.

İran Cumhurbaşkanı, Fahrizade’nin öldürülmesini düşmanlarının çaresizliğine bağlayarak "Şehit Fahrizade’nin öldürülmesi, düşmanlarımızın çaresizliğini ve nefretlerinin derinliğini gösteriyor. Suikastin İran’ın başarılarını engelleyemeyecek" dedi.

“Muhsin Fahrizade suikasti”

Dün akşam İran’ın nükleer enerji ve füze çalışmalarıyla bilinen Muhsin Fahrizade’nin içinde bulunduğu araca bomba yerleştirilerek bir saldırı düzenlenmişti.

Fahrizade kaldırıldığı hastahanede yaşamını yitirirken konuyla ilgili açıklama yapan İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Fahrizade'nin öldürülmesinde İsrail'in rolü olduğuna dair ciddi işaretlere dikkat çekmişti.

İranlı nükleer fizikçi Muhsin Fahrizade, Savunma Bakanlığı Bilimsel Araştırma Kurumu'nun Başkanlığını yürütüyordu.

İsrail ve Batı ülkeleri Fahrizade’nin İran'ın 2003'te durdurduğu gizli bir atom bombası programının lideri olduğundan şüpheleniyordu