image

PeyamaKurd - ABD Başkanı Donald Trump, nükleer anlaşmadan çekilme kararını vermesinin ardından İran’a yönelik yaptırımları gündeme getirmişti. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD’nin İran’a yönelik gösterdiği tavrı sert bir dille eleştirdi. İran’ın anlaşmaya bağlı olduğunu açıklayan İran Cumhurbaşkanı Ruhani, "ABD bu kararın ardından İran'ın da anlaşmadan çekileceğini umut etti" ifadesini kullandı.

Ruhani, ABD’nin anlaşmadan çekilerek İran’ın da bu anlaşmadan çekileceği planını kurduğunu dile getirerek, "Trump ilk kartını oynadı ancak ikinci hamlesini yanlış hesapladı. İran ABD'nin planını takip etmedi" şeklinde konuştu.

Anlaşmaya imza atan Almanya, Fransa ve İngiltere ile anlaşmayı kurtarmaya çalıştıklarını belirten Ruhani, Almanya İngiltere ve Fransa anlaşmadan yana olduğunu ifade etti. Dün de Almanya Başbakanı Merkel, bir açıklama yaparak Anlaşmaya bağlı kalacağını açıklamıştı.

İran’ın iyi niyetini göz önünde bulundurduklarını dile getiren AB Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ise "İran nükleer anlaşmasının tümünü iyi niyet ve yapıcı bir atmosfer içinde uygulama kararımızı (İran'la) teyit ettik" sözlerini sarf etti.