image

PeyamaKurd - Rus güçlerinin Menbiç’in batısında bulunan bir üssü boşaltarak doğusunda yer alan um-Mayal üssüne doğru harekete geçtiği belirtildi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) kaynakları, yeni üssün Menbiç’in doğusunda bulunan Halep-Haseke yolu (M4 yolu) üzerine kurulduğunu aktardı.

Yeni üssün Türkiye destekli silahlı grupların elinde bulunan bölgeden 20 kilometre uzakta olduğu iddia edildi. Bu gelişmenin Rus kuvvetlerinin Halep kırsalından Halep-Haseke ulusal yolu üzerindeki Rakka vilayetinin kuzeyindeki Ayn İsa'ya kadar olan mevcudiyetini güçlendirmek için yapıldığı kaydedildi.

SOHR’a göre, Rus güçleri daha önce Rakka ve doğu Halep kırsalında dört askeri üs kurdu. En önemlisinin ise Tabka askeri havaalanının ele geçirildikten sonra bölgeye helikopter ve askeri araçların gönderilmesi oldu.

Ayrıca, Rakka şehrinin kuzeyindeki Ayn İsa kentinde 17. Tümen'e bağlı 93'üncü Zırhlı Tugay'da Türk destekli gruplar, DSG ve rejim güçleri arasındaki cephe hattı yakınında bir Rus üssü kurulduğuna vurgu yapıldı.