image

PeyamaKurd - ABD kanadının Rojava'daki Kürt siyasi taraflarla görüşmeleri devam ederken, Rusların da Suriye rejimi ile Kürtler arasında diyaloğun tekrar canlanması için toplantılar yaptığı iddia ediliyor. Rus heyetinin, bugün Kamışlo'da DSG Genel Komutanı Mazlum Abdi ile bir araya geldiği iddia edildi.

Özerk Yönetime yakın bir kaynağın aktardığına göre Rusya kanadı ve Mazlum Abdi arasında yapılan görüşmede,  PYD-ENKS arasındaki görüşmelerde gelinen aşamanın yanısıra, bölgedeki siyasi, güvenlik ve askeri durumlar masaya yatırıldı. 

Rojavadan bir kaynak ise, "Rus heyetinin, Mazlum Abdi ve Özerk Yönetim Danışmanı Badran Çiya Kurd'un da yer aldığı Rojavalı yetkililer ile bir araya geldi. Görüşmede Kürtler arası birlik ve Suriye krizinde Kürt siyasi çözümü masaya yatırıldı” açıklamasında bulundu. 

Rojavalı kaynak şöyle devam etti: "Rus heyet ENKS, Rojava'daki birçok Arap aşiret ve Ezdi Kürtlerin ileri gelenleri ile de bir araya gelecek. Rus heyeti Şam rejimi ile Kürtler arasında yeniden diyaloğun başlaması için bölgedeki siyasi ve etnik tarafların birlik içerisinde olması için bu tür toplantılar gerçekleştiriyor."