image

PeyamKurd- Rusya Dış İstihbarat Servisi (SVR) Başkanı Sergey Narışkin, Polonya'nın Ukrayna'nın batısında referandum istediğini öne sürdü.

Sergey Narışkin, "Polonya, hedeflenen toprak kazanımlarının meşruiyetini sağlamak için, Rusya'nın atalarından kalan toprakları referandumlar düzenleyerek iade etme konusundaki başarılı deneyimini kullanmaya karar verdi" ifadelerini kullandı.

Sergey Narışkin, Polonya özel servislerinin bir "deneme testi" olarak Ukrayna medyasına, "Ukrayna'nın Lviv bölgesinde Polonya'ya katılma konulu bir halk oylaması hazırlandığı iddiasıyla ilgili haberleri sızdırdığını" öne sürdü.

Narışkin, "Bölgedeki önemli aktörlerin ve sıradan vatandaşların tepkilerinin dikkatle izlenmesi ve analiz edilmesi bekleniyor" dedi.

Narışkin, "Polonyalıları aceleyle yanlış benzetmeler yapmamaları konusunda şimdiden uyarmak ve tarihlerini daha dikkatli incelemeleri çağrısında bulunmak istiyoruz. Polonyalı ve Ukraynalı milliyetçiler arasındaki çatışmaların acı örnekleriyle dolu olduğunu hatırlayın. Belki de aynı tırmığa bir daha basmamalıyız?" ifadelerine yer verdi.