image

PeyamaKurd - Afganistan ile ilgili süreç devam ederken ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley ve Rusya Genelkurmay Başkanı Valeriy Gerasimov, Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de bir araya gelerek bir görüşme gerçekleştirdi.

ABD ve Rusya Genelkurmay başkanlarının, ABD askerlerinin Afganistan'dan ayrılmasının ardından son dönemde yaptığı görüşmelerin devamı niteliğinde Helsinki'de buluştuğu ifade edildi.

Mark Milley, Finlandiya'ya giderken kendisine eşlik eden gazetecilere görüşme konusunda detaylı bilgi vermezken, sözcüsü Albay Dave Butler, bunun "iki ülke askeri liderliği arasında, riskin azaltılması ve operasyonel çatışmayı önleme amacıyla iletişimin iyileştirilmesini hedefleyen görüşmelerin yenisi olduğunu" vurguladı.

Milley'in Sözcüsü Butler açıklamasında, tarafların görüşmelerin ayrıntılarını açıklamama konusunda hemfikir olduğunu da dile getirdi.

ABD'nin, askerlerini tamamen geri çekmesinin ardından Afganistan'da El Kaide ve IŞİD’in takibine, istihbarat paylaşımına ve gerekirse hava saldırılarına imkan tanıyan anlaşmalar yapmak, Özbekistan, Kırgızistan veya Tacikistan gibi Afganistan'a sınır ülkelerde üslenmek için çalışmalar yürüttüğü ifade ediliyor.