image

PeyamaKurd - Suriye'de Esad rejimi ile birlikte hareket eden İran ve Rusya arasındaki gerilim artırken Rusya, Humus’taki Tiyas askeri havaalanında bulunan İranlı milislerin burayı boşaltması çağrısında bulundu.

Bölgedeki sıcak gelişmeleri değerlendiren Uzmanlar, İsrail ile işbirliği içindeki Rusya’nın bu talebinin açık bir tehdit olduğunu ve yaz aylarında İranlı milislere karşı topyekün bir müdahalenin gelebileceğini iddia etti.

Konuyla ilgili yerel kaynaklara göre ise Humus'un doğu kırsalında Rusya ve İran destekli milisler gerilim artarken, Suriye rejiminin askeri bölgelerinde de rekabetin arttığı belirtiliyor.

Bu bağlamda yerel haber siteleri, Rusların, ‘Tifor’ olarak da bilinen Tiyas askeri havaalanından çekilmesini istediği İranlı milislerin bunu reddettiğini bildirdi.

Rusya'nın boşaltın talebine İran'dan çekilmeme kararı

İki taraf arasındaki sıcak gelişmeleri aktaran Ayn Fırat internet sitesi, Hmeymim üssündeki Rus kuvvetlerinin, İran Devrim Muhafızları'na bağlı milislerin Tiyas askeri havalimanını boşaltması ve milislerin teçhizatlarıyla beraber buradan çekilmesi talebini reddettiğini ileri sürdü.

Yayımlanan habere göre, İran destekli milisler, Rus güçlerinin Suriye'ye girmesinden önce orada konuşlandıklarını belirterek, Rusların söz konusu havaalanını boşaltmalarını talep ettiğini bildirdi.

"Topyekün bir savaşın patlak verilebilir"

Duruma tepki gösteren İran uzmanı Ziya Kaddur ise İranlı milislerin Rus taleplerine rağmen Tifor (Tiyas) havaalanından çekilmeyeceğini dile getirdi.

İranlı uzman değerlendirmesinde şu ifadelere yer verdi:

“İranlılar, her halükarda Suriye içindeki planlarını kendi seyrinde sürdürüyor gibi görünüyor. Tabi ara sıra bazı aksilikler meydana gelebiliyor. Ancak aynı İran stratejisi, Suriye'de hala yürürlükte ve bu da ülkedeki İran milislerine karşı topyekün bir savaşın patlak verebileceğinin habercisi."

"Rusya, İran milislerini vurmakla tehdit ediyor"

Ayrıca iki taraf arasındaki sorunlara dikkat çeken Suriye uzmanı Ahmed El-Said ise Rusya'nın talebinin İranlı milislere açık bir tehdit oluşturduğunu ileri sürdü.

Bölgedeki krize yönelik Arabi 21’e konuşan Said, İsrail güçleriyle koordinasyonunun artık bilinen bir şey olan Rusya'nın, İran destekli milislerden taleplerinin artık onları vurmakla tehdit ettiği anlamına geldiğini iddia etti.