image

PeyamaKurd - Rus ve Türk askerleri arasında Rojava’nın Haseke vilayetinde ortak bir devriye gerçekleştirildi.

Söz konusu devriye hakkında açıklama yapan Rus Silahlı Kuvvetleri devriye birliği komutanı Albay Andrey Titov, Rus ve Türk askerlerin Haseke’de ortak devriye gerçekleştirdiğini, nöbet sırasında sıra dışı herhangi bir olayın yaşanmadığını kaydetti.

Basın mensuplarına açıklama yapan Titov, devriyenin Soçi mutabakatı çerçevesinde yapıldığına dikkat çekerek, “Rusya ve Türkiye liderleri tarafından Soçi’de imzalanan mutabakat zaptı çerçevesinde, Şeyrek yerleşim yerinden başlayarak mutabık kalınan rota üzerinde 114. Rus-Türk devriyesi gerçekleştirildi. Nöbet olaysız bir şekilde tamamlandı” dedi.

Rus Hava-Uzay Kuvvetleri’ne ait helikopterlerin eşliğinde gerçekleşen devriye hakkında açıklama yapan Mi-8 helikopterinin mürettebat komutanı da, “Bu görevi yerine getirirken asıl zorluk, uçuşun son derece düşük irtifalarda gerçekleştirilmesi, çok sayıda engebe olması ve tüm mürettebatın gözlem için çok yüksek bir konsantrasyonunun gerekli olmasıdır. Ateş açılması konusunda da çok dikkatli gözlemlemek gerekiyor. Devriye sorunsuz bir şekilde tamamlandı” şeklinde konuştu.