image

PeyamaKurd - Rusya Dışişleri Bakanlığı Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme ve Silah Kontrolü Dairesi Başkanı Vladimir Yermakov, ABD ile ilişkilerde "kış" yaşandığını belirtti.

Vladimir Yermakov, RIA Novosti'ye konuştu.

Vladimir Yermakov, ABD ile stratejik diyalog olasılıkları hakkında konuşmak için erken olduğunu, Moskova ve Washington arasındaki soğuk ilişkilerin buna elverişli olmadığını dile getirdi.

Yermakov, "Washington'da böyle bir 'olgunlaşmanın' ne zaman gerçekleşebileceği konusunda spekülasyon yapmanın pek bir anlamı olduğunu düşünmüyorum. Sadece pencerenin dışında değil, ABD ile ilişkilerimizde de şu anda "kış" olduğunu ve yılın bu zamanının büyüme ve olgunlaşma süreçlerine elverişli olmadığının bilindiğini not edeceğim" ifadelerini kullandı.

Rus tarafının "prensip gereği" diyaloğu hiçbir zaman reddetmediğinin altını çizen Yermakov, aynı zamanda "diğer taraftaki ortağın" da uygun bir tutum sergilemesini gerektiğini söyledi.

Yermakov, "Bu, ABD'nin gerçekten eşit bir zeminde ve çıkarlarımıza saygı göstermeye ve güvenlik alanındaki 'kırmızı çizgilerimizi' geçmemeye hazır olma temelinde ciddi bir görüşmeye 'olgunlaşmasını' gerektiriyor" dedi.