image

PeyamaKurd - Ukrayna ile Donbas bölgesinde askeri gerilim sürerken Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, ABD ve NATO'nun Karadeniz hava sahası ve sularında "kışkırtıcı" faaliyetlerine devam ettiğini dile getirdi.

Bakan Sergey Şoygu, Savunma Bakanlığı yetkilileriyle yaptığı toplantıda, Ukrayna'nın doğusu ve ABD ile NATO'nun askeri eylemlerine ilişkin açıklamalara yer verdi.

Rus Bakan, Ukrayna'nın doğusu krizine değinerek Ukrayna yönetiminin Donbas bölgesinde durumu kötüleştirmeye çalıştığını ifade etti.

Donbas bölgesindeki gelişmelere değinen Şoygu, "Donbas'taki durumu istikrarsızlaştırmaya çalışan Ukrayna'nın askeri siyasi yönetiminin yıkıcı çizgisi sürdürülüyor" değerlendirmesine yer verdi.

Şoygu, Rusya'nın güney batısı sınırlarında askeri siyasi durumun "zor" olduğunu belirterek bunun bazı yabancı devletlerin bu bölgelerde askeri varlıklarını artırma girişimlerinden kaynaklandığını kaydetti.

ABD ve NATO'nun askeri eylemlerine tepki gösteren Şoygu, "ABD ve NATO, Karadeniz hava sahası ve sularında kışkırtıcı faaliyetlerini sürdürüyor" sözlerini kullandı.