image

PeyamaKurd - Rus milletvekili Dmitriy Belik, Baykar Teknoloji'nin Ukrayna'da inşa edeceği SİHA üretim tesisini "meşru hedef" olarak gördüklerini açıkladı.

Rusya, Ukrayna'da Baykar Teknoloji tarafından Ukrayna’da inşa edileceği belirtilen Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) üretim tesisine yönelik tehditlerde bulundu.

Rusya Parlamentosu Uluslararası İlişkiler Komisyonu üyesi Dmitriy Belik, bu tesisin Moskova için "meşru hedef" haline geleceğini ifade etti. Ancak, bu durumun Rus-Türk ilişkilerini etkilemeyeceğini, çünkü iki ülkenin pek çok konuda ortak dil bulabildiğini belirtti.

Medya Günlüğü'nden Fuad Safarov’un haberine göre; Belik, Lenta.ru sitesine yaptığı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Ukrayna topraklarında herhangi bir askeri teçhizat üretiminin Rusya için meşru bir hedef olacağını vurgulayarak, bu tesisin ya da Bayraktar üretiminin çatışmaların gidişatını ciddi şekilde etkilemeyeceğini düşünüyorum."

Rus Milletvekili, Türkiye'nin pragmatik bir yaklaşım sergileyerek ulusal çıkarlarını koruduğunu ve bu durumun Türkiye'nin iç meselesi olduğunu ifade etti.

"Rusya Subayları" teşkilatı Başkanlık üyesi, özel kuvvetlerden emekli Albay Timur Sırtlanov da, Baykar fabrikasının Ukrayna'daki diğer askeri altyapı tesisleri gibi Rus birliklerinin meşru askeri hedefi haline geleceğini vurguladı.