image

PeyamaKurd - Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Wagner'in paralı asker alımını teşvik etmek için Sırbistan'daki erkeklere seslenmesine tepki verdi.

Rusya'da yayımlanan bir haberde, Sırp "gönüllülerin" Ukrayna'da Rusların yanında savaşmak için eğitim aldığı iddia edildi.

Gönüllülere çağrı yaptığı iddia edilen videoda, Rus paralı asker grubu Wagner'in lideri Yevgeni Prigozhin, bu hafta başında örgütünün Sırbistan'daki varlığı iddialarını yalanlamıştı.

Başkent Belgrad'da bazı avukatlar ve savaş karşıtı gruplar dün Rusya'nın Sırbistan Büyükelçisi Alexander Botsan-Kharchenko ve Sırbistan Güvenlik ve Bilgi Dairesi Başkanı Aleksandar Vulin hakkında suç duyurusunda bulundu.

Ayrıca Rus büyükelçinin dokunulmazlığı nedeniyle mahkum edilemeyeceği bu nedenle Sırbistan'ı terk etmesinin istenmesi gerektiği belirtildi.

Wagner grubu, asker alımını teşvik için Sırpça videolar hazırlamıştı. Sırbistan yasalarına göre Sırpların ülke toprakları dışında savaşmaları yasak.

Vucic'den Wagner'e tepki

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic de, Wagner Grubu'na tepki gösterdi. 

"Wagner, kurallarımıza aykırı olduğunu bildiğin halde neden Sırbistan'dakilere çağrı yapıyorsun?" sözlerini dile getiren Vucic, grubun Sırbistan'da faaliyet gösterdiği yönündeki iddiaları yalanladı.

Son yıllarda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile onlarca görüşme yapan Vucic, bu hafta Bloomberg'e verdiği röportajda, Putin ile "aylardır görüşmediğini" dile getirdi. 

Başından beri Rusya'yı desteklemediklerini kaydeden Vucic, “Bizim için Kırım Ukrayna'dır, Donbas Ukrayna'dır ve öyle kalacaktır. Tek yolumuz var, o da Avrupa Birliği" dedi.