image

PeyamaKurd - Moskova yönetimi, ABD ve NATO'ya yönelik yeni bir iddiayı ortaya attı. Açıklamada bulunan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD ve NATO'nun, Asya-Pasifik bölgesinin kontrolünü ele geçirmek istediğini iddia etti.

Kamboçya'nın ev sahipliğinde düzenlenen Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliğinin (ASEAN) 2022 Zirvesi için geldiği başkent Phnom Penh'te basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Asya-Pasifik ile ilgili yeni değerlendirmelerde bulundu.

Lavrov açıklamasında, ABD ve NATO'nun Asya-Pasifik bölgesini kontrolleri altına almak istediğini öne sürerek, "Şu anda bölgede kapsayıcı bir yapı var ama ABD ve NATO bu alanın kontrolünü ele geçirmeye çalışıyor" ifadesini kullandı.

Rus Dışişleri Bakanı, ABD'nin Ukrayna'daki duruma dair "kabul edilemez" değerlendirmesi nedeniyle ASEAN zirvesinde ortak bir karar alınamadığını belirterek, Kamboçya tarafından daha fazla iş birliğine ilişkin bir bildiri yayımlanacağını vurguladı.

Batı'nın bölgeyi "askerileştirip" Çin ve Rusya'nın çıkarlarını da kontrol altına almak niyetinde olduğunu ve bunun en büyük emaresinin ise Avustralya, ABD ve İngiltere arasındaki AUKUS anlaşmasının ilanı olduğunu kaydeden Lavrov, AUKUS ittifakına Yeni Zelanda, Kanada ve Japonya'nın da dahil edilmeye çalışıldığına değindi.