image

PeyamaKurd - Rusya ile ABD arasında Yeni Stratejik Silahların Azaltılması Anlaşma müzakerleri sürerken Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı ABD'nin, nükleer silahların denetlenmesi konusunda ülkelerinin sinyallerini dikkate almadığını dile getirdi.

New START çerçevesinde nükleer silahların denetlenmesi ile ilgili ikili istişare komisyonu toplantısının ertelenmesine dair gazetecilere konuşan Sergey Ryabkov, konuya dair ABD'ye suçlamalarda bulundu.

Rus diplomat, toplantıyı erteleme kararının Rusya tarafından alındığını belirterek şu sözlere yer verdi:

"Durum öyle bir şekilde gelişti ki başka seçeneğimiz kalmadı. Karar siyasi düzeyde alındı. ABD ile istişare komisyonunun programı üzerinde anlaşamadık. Amerikalılar, New START kapsamında denetimlerin sürdürülmesi konusuna odaklandı. Bizim için ise başka konuların çözümü önceliklidir."

Ayrıca Ryabkov, Rusya'nın bu konudaki pozisyonunu ve taleplerini defalarca açıkladıklarını söyleyerek, "Amerikan meslektaşlarımızın sadece sinyallerimizi kabul etme ve önceliklerimizi dikkate alma konusunda isteksizlik göstermekle kalmayıp, aynı zamanda ters yönde hareket ettikleri bir durumla karşı karşıya kaldık" dedi.