image

PeyamaKurd - ABD’ye uyarılarda bulunan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye ve Venezuela meselelerinin diyalog yoluyla çözülmesi gerektiğini ifade etti. 

Kolombiya Dışişleri Bakanı Carlos Holmes Trujillo ile başkent Moskova'da yaptıkları görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenleyen Lavrov, Suriye ve Venezuela’daki son duruma ilişkin açıklamada bulundu. 

Basın toplantısında bir gazetecinin "ABD'nin Venezuela'ya yönelik güç kullanımı ve tehditlerini nasıl değerlendiği" şeklindeki sorusuna yanıt veren Lavrov, "Bu tür tehditlerle sorun çözülemez. Bunlar toplumu rahatsız eder ve muhalefette iktidara gelebileceğine dair yanılsamalar yaratıyor" ifadesini kullandı.  

Suriye ve Venezuela sorunlarının diyalog aracılığıyla çözülmesi gerektiğini belirten Lavrov ayrıca, “Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı kararına göre, yalnızca Suriyeliler kendi geleceğini belirleyebilir. Benzer yaklaşımın Venezuela için de geçerli olduğuna inanıyoruz" şeklinde konuştu.  

Öte yandan ise Kolombiya Dışişleri Bakanı Trujillo, ülkesinin Venezuela'da kendini geçici devlet başkanı ilan eden muhalif Ulusal Meclis (AN) Başkanı Juan Guaido'nun meşruiyetini kabul ettiğine dikkati çekerek, "Kolombiya için meşru olan hükümetle sürekli diyalog içindeyiz" sözlerine yer verdi.