image

PeyamaKurd - Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD'nin açıklamalarıyla Kiev yönetiminin provokatif eylemlerini teşvik ettiğini vurgulayarak, Washington'un bu tutumunun çok üzücü olduğunu dile getirdi.

Cenevre'de İsviçre Dışişleri Bakanı Ignazio Cassis'in ile, görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısında konuşan Lavrov, ABD'nin Ukrayna ile ilgili tavırlarına tepki gösterdi.

İki ülke arasındaki krize ilişkin değerlendirmelerde bulunan Lavrov, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın AB ülkelerine yaptığı Kerç Boğazı vakası nedeniyle Rusya'ya yaptırımları zayıflatmama çağrısının Ukrayna provokatif eylemlerini körüklediğini ve teşvik ettiğini ifade etti.

ABD'nin tavrının üzücü verici olduğunu belirten Lavrov, "Bence bu, Washington'un Kiev yönetiminin tüm eylemlerine yüz verme, hatta Kiev yönetimini provokatif eylemlere yöneltme arzusunu yansıtıyor. Bu çok üzüntü verici. ABD ve bazı Avrupa ülkelerinin Kiev'in her türlü kaprisini hoş görmeye hazır olduğunu gösteren bulgular giderek artıyor" şeklinde konuştu.