image

PeyamaKurd - Rusya Federasyon Konseyi Başkanı Valentina Matviyenko, Azerbaycan ve Ermenistan arasında varılan ateşkes anlaşması sonrası statüsü merak konusu olan Dağlık Karabağ hakkında açıklama yaptı.

Matviyenko, Dağlık Karabağ'ın statüsünün belirlenmesi için ek müzakereler yapılması gerektiğini, Rusya’nın bu konuda Fransa ve ABD başkanlarının çabalarına güvendiğini açıkladı.

Konuyla ilgili olarak gazetecilere açıklamalarda bulunan Metviyenko’nun ifadeleri şu şekilde:

“Dağlık Karabağ’ın statüsü ek müzakereler gerektiriyor. AGİT'in, Fransa Cumhurbaşkanı'nın, ABD Başkanı’nın ve Dağlık Karabağ'ın çözüm sürecine dahil olan diğer devletlerin çabalarına kesinlikle güveniyoruz. Yapılması gereken çok zor işler var.”

“Azerbaycan-Ermenistan savaşı ve Dağlık Karabağ Anlaşması”

Azerbaycan ve Ermenistan arasında 27 Eylül 2020 tarihinde alevlenen çatışmalar,10 Kasım 2020 tarihinde Rusya’nın arabuluculuğu ile sona ermiş ve taraflar arasında bir ateşkes anlaşmasına varılmıştı.

Bu anlaşmaya göre Azerbaycan ve Ermenistan güçleri anlaşmanın imzalandığı anda bulundukları noktalarda kaldı. Böylece çatışmalar esnasında ele geçirdiği yerleşim yerleri Azerbaycan’ın denetimine geçmiş oldu.