image

PeyamaKurd - Rusya, terör örgütü IŞİD’in Haseke vilayetinde bulunan Sinaa hapishanesine yönelik saldırısı hakkında açıklama yaptı.

Saldırının üzerinden ABD ve Demokratik Suriye Güçleri’ni (DSG) eleştiren Rusya Dışişleri Bakanlığı, ABD ve Kürt güçlerinin bölgede güvenliği sağlayamadığını iddia etti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Enformasyon ve Basın Dairesi Başkan Yardımcısı Alexey Zaitsev dün düzenlediğine brifingde şu ifadeleri kullandı:

"Ne ABD'nin ne de yerel Kürt yetkililerin, kontrol ettikleri kuzeydoğu Suriye topraklarında güvenliği sağlamayı başaramadığı açık. En tehlikeli IŞİD’lilerin tutulduğu Sinaa hapishanesine IŞİD saldırısı,  ABD ordusunun misyonunu yerine getiremediğini bir kez daha kanıtladı.”

20 Ocak Perşembe akşamı, 100'den fazla IŞİD üyesi, Sinae Cezaevi’ne saldırmıştı.

Söz konusu tarihten bu yana DSG ile terör örgütü IŞİD mensupları arasında yaşanan çatışmalar devam ediyordu. DSG’den yapılan son açıklamada, “Halkların Çekiç Operasyonu, Haseke'deki Sinae Cezaevi’nin tümünün kontrolümüze geçmesi ve tüm IŞİD'li teröristlerin teslim olmasıyla sona erdi” ifadesi kullanılmıştı.