image

PeyamaKurd - Askeri uzmanlar arasındaki irtibatın yeniden kurulması dahil somut adımlar atılıncaya kadar NATO’nun gerilimi azaltma çağrılarını ciddiye almayacaklarını belirten Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Aleksandr Gruşko, bugünkü basın toplantısında, NATO'nun Rusya'ya yönelik Karadeniz'deki gerilimi azaltma ve ortak çalışma çağrılarını değerlendirdi.

Bakan Yardımcısı Gruşko, "Bu yüzden tüm partnerlerimize, tüm bu açıklamaları duyduğumuzu ama bu gerilimi azaltma çağrıları somut adımlarla desteklenmediği sürece ciddiye almayacağımızı söyledik ve söylemeye devam edeceğiz. İlk somut adım olarak Brüksel platformunda askeri uzmanlar arasında normal irtibatın kurulması gerekiyor" şeklinde konuştu.

Normandiya Dörtlüsü'nün dışişleri bakanları seviyesinde bir görüşmenin yakın zamanda mümkün olup olmadığı sorusuna da cevap veren Rus yetkili Gruşko, "Normandiya formatında görüşme, eğer herhangi bir somut sonuç verirse mümkün" sözlerine yer verdi.

Gruşko Ukrayna krizine ilişkin, "Elbette eğer herhangi bir başarının alınacağından emin olunsa Normandiya görüşmesinin yapılması mantıklı olur. Herkesin Normandiya formatının, çözüm sürecinde etkili bir araç olarak kalmasına ilgi duyduğunu düşünüyorum" ifadesini kullandı.