image

PeyamaKurd - İranlı Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile telefonda görüşen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Viyana'daki nükleer anlaşmaya geri dönüş müzakerelerini görüştüklerini ifade etti.

Açıklamada bulunan Rusya Dışişleri Bakanlığı, Bakan Sergey Lavrov ile İranlı mevkidaşı Hüseyin Emir Abdullahiyan arasında Tahran'ın isteği üzerine bir telefon görüşmesi gerçekleştirildiğini duyurdu.

Ayrıca görüşme ile ilgili Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"İran nükleer programına ilişkin Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) etrafındaki durum ve Viyana'daki KOEP müzakere sürecinin yeniden başlatılmasına ilişkin beklentilere odaklanıldı. Taraflar, 'nükleer anlaşmanın' Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi tarafından onaylanan orijinal haline geri dönülmesini konusunda çağruda bulunarak tüm katılımcıların hak ve çıkarlarının güvence altına alınmasının tek doğru yol olduğuna vurgu yaptı."

Öte yandan açıklamada, tarafların Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Başkanı Rafael Grossi’nin önümüzdeki günlerde İran’a yapacağı ziyaretin yanı sıra, Afganistan ve çevresindeki durum ile ikili ve bölgesel bir dizi güncel konuyu ele aldıkları vurgulandı.